اخبار > آغاز فعالیت ستاد ازدواج دانشجویی در استان/ طلاق در ازدواج‌های دانشجویی استان صفر استسه شنبه ١١ خرداد ١٤٠٠ :: ١١:٣٨

آغاز فعالیت ستاد ازدواج دانشجویی در استان/ طلاق در ازدواج‌های دانشجویی استان صفر است

رئیس ستاد ازدواج دانشجویی دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد از آغاز ثبت نام ازدواج های دانشجویی در استان خبر داد.

آغاز فعالیت ستاد ازدواج دانشجویی در استان/ طلاق در ازدواج‌های دانشجویی استان صفر است

به گزارش روابط عمومی، حجت‌الاسلام محسن قلندری در جمع خبرنگاران از ثبت‌نام بیست و چهارمین دوره ازدواج‌های دانشجویی در استان خبر داد و گفت: ستاد استانی ازدواج دانشجویی در  استان فعالیت خود را آغاز کرده و زوج‌هایی که هر دو نفر یا یکی از آنها دانشجو بوده و از تاریخ اول فروردین ۹۸ تا شهریور ۱۴۰۰ عقد کنند می‌توانند در سایت https://ezdevaj.nahad.ir/registeration/sign-up  ثبت‌نام کنند.


رئیس ستاد ازدواج دانشجویی دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: کرونا سال گذشته وضعیت کشور را به چالش کشاند که فضاهای آموزشی دانشگاه‌ها از این موضوع مستثنی نبودند به همین دلیل وقفه‌ یکسال در ازدواج‌های دانشجویی ایجاد شد اما در سال ۱۴۰۰ ازدواج‌های دانشجویی مزین «به نام همسفر تا بهشت» از سر گرفته می‌شوند.

این مسئول با بیان اینکه در دوره‌های بیست و یکم ازدواج دانشجویی ۸۰ زوج، بیست و دوم ۱۰۰ زوج و دوره بیست و سوم ۱۲۰ زوج ثبت‌نام کردند، گفت: آمار طلاق در کل کشور ۸.۲ درصد است که در ازدواج‌های دانشجویی ۵.۸ درصد یعنی کمتر از میانگین کشور است که نشان از موفق بودن ازدواج دانشجویی دارد،البته طلاق در ازدواج‌های دانشجویی کهگیلویه و بویراحمد صفر بوده است.
قلندری با اشاره به مجموعه ازدواج دانشجویی با شعار ازدواج بهنگام آسان، آگاهانه و پایدار افزود: به این منظور برنامه‌ریزی درون دانشگاهی حین ازدواج داریم و  دوره‌های آموزش مهارتی از طریق فضای مجازی را خواهیم داشت و زوج‌های پس از طی این دوره به مشهد مقدس اعزام و مدت سه روز از طرف نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها میهمان امام رضا(ع) خواهند بود.


این مسئول با اشاره به اینکه ۷۰ نفر برای حضور در این دوره‌ها اعزام می‌شوند، گفت: در طرح همسفر تا بهشت برنامه‌ای با مشارکت سه وزارت‌خانه تدوین شده و مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفته، البته هنوز تصویب نشده است که در صورت تصویب مشکلات زوج‌های جوان رفع خواهد شد.
قلندری عنوان کرد: طرح همسفر تا بهشت نیازمند مشارکت خیرین است، کهگیلویه و بویراحمد از استان‌های است که در حوزه خوابگاه دانشجویان متاهل ضعیف است تنها دانشگاه یاسوج خوابگاه دارد که البته کمتر از  ۵ واحد است، می‌طلبد خیرین به این حوزه ورود پیدا کنند.
 قلندری با اشاره به کاهش مقوله ازدواج در کل کشور گفت: نه تنها کهگیلویه و بویراحمد بلکه در کل کشور نرخ ازدواج رو به کاهش است امیدوارم رئیس جمهور آینده برنامه‌ای برای افزایش و پایداری ازدواج داشته باشد.


این مسئول در نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در سال‌های گذشته که وضعیت اقتصادی بهتر بود هدایای خوبی به زوج‌های دانشجو اهداء می‌شد اما با مشکلات اقتصادی مبالغ اهدایی ناچیز است امیدوارم شهرداری، سازمان جوانان، استانداری و روسای دانشگاه‌ها کمکی در این زمینه داشته باشند.
این مسئول در نهاد ولی‌فقیه در دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: آمار اشتغال دانشجویان آمار خوبی نیست و قطعا تاثیر منفی بر ازدواج دانشجویی داشته است این استان به دلیل مشکلاتی که دارد وضعیت حادتر است که قصد داریم از پتانسیل نمایندگان مجلس استفاده کنیم و آینده شغلی دانشجویان را بهبود بخشیم.