اخبار > فرا رسیدن ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر را تسلیت می گوییمسه شنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٧ :: ٠٨:٢٠

فرا رسیدن ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر را تسلیت می گوییم

محرم، ماه حزن و اندوه و سوگواری شهادت حضرت امام حسین علیه السلام تسلیت باد.

فرا رسیدن ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر را تسلیت می گوییم


مُحَرَّم به ضم میم و فتح حاء و تشدید راء به فتح به اولین ماه سال قمری گفته می شود.
محرم نخستین ماه از ماه های دوازده گانه قمری و یکی از ماه های حرام است که در دوران جاهلیت و نیز در اسلام ، جنگ در آن تحریم شده بود.
شروع سال قمری
شب و روز اول محرم به عنوان اول سال قمری دارای نماز و آداب خاصی است که در کتاب شریف مفاتیح الجنان بیان شده است.
حوادث مهم
محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در شهادت حضرت امام حسین علیه السلام است.حوادث و وقایع فراوانی در ماه محرم رخ داده است که در زیر به برخی از آنها اشاره می شویم:غزوه ذات الرقاع ، فتح خیبر ، ازدواج حضرت زهرا ، ورود امیر مؤمنان علی علیه السلام، حادثه خونین کربلا - تاسوعا و عاشورا و شهادت امام حسین علیه السلام و اسارت خاندان امام به کوفه و شام .همچنین نقل است که به خلافت رسیدن عثمان، قتل محمد امین برادر مأمون عباسی ، قتل جعفر برمکی و انقراض آل برمک و دولت برامکه، واقعه هولاکو و مستعصم و انقراض دولت بنی عباس در این ماه بوده است.عروج حضرت ادریس به آسمان ، استجابت دعای حضرت زکریا علیه السلام، عبور حضرت موسی علیه السلام از دریا و غرق شدن فرعونیان در نیل و عذاب اصحاب فیل نیز در ماه محرم رخ داده است.
محرم نخستین ماه از ماه های دوازده گانه قمری و یکی از ماه های حرام است عرب پیش از اسلام نیز جنگ در این ماه را حرام می دانست و ترک مخاصمه می کرد؛ لذا از آن زمان این ماه بدین اسم نامگذاری شد و روز اول محرم را اول سال قمری قرار دادند. در توضیح این که چرا ماه های دیگر که جنگ در آن ها حرام است، محرم نامیده نمی شود می توان گفت: چون ترک جنگ از این ماه شروع می شد به آن محرم گفتند.
محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در شهادت حضرت امام حسین علیه السلام است. این ماه یادآور دلاورمردی های یاران باوفای ابا عبدالله الحسین علیه السلام، فداکاری های حضرت زینب کبری سلام الله علیها، حضرت امام سجاد علیه السلام و همه اسرای کاروان امام حسین علیه السلام است. این ماه یادآور خطبه ها و شعارهای آگاهی بخش سالار شهیدان، نطق آتشین حضرت زینب سلام الله علیها و خطابه غرای امام زین العابدین علیه السلام است.
این ماه یادآور استقامت حبیب بن مظاهر و شهادت عون و جعفر است. آری این ماه، ماه پیروزی حق بر باطل است. امام هشتم شیعیان امام رضا علیه السلام در خصوص این ماه فرمود: در جاهلیت، حرمت این ماه نگاه داشته می شد و در آن نمی جنگیدند ولی در این ماه، خون های ما را ریختند و حرمت ما را شکستند و فرزندان و زنان ما را اسیر کردند و خیمه ها را آتش زدند و غارت کردند و حرمت پیامبر را درباره ذریه اش رعایت نکردند.
همچنین از آن امام همام نقل شده است: «وقتی محرم فرامی رسید، پدرم خندان دیده نمی شد، حزن و اندوه تا پایان دهه اول بر او غالب بود و روز عاشورا، روز حزن و مصیبت و گریه ایشان بود».
آیت الله میرزا جواد ملکی تبریزی در «مراقبات» نوشته است: «کودکانم را می دیدم که در دهه نخست ماه محرم غذا نمی خوردند و به نان خالی اکتفا می کردند کسی هم به آنان نگفته بود ماه محرم شروع شده است گمان می کنم عشقی درونی آنان را برمی انگیخت».
به همین دلیل ماه محرم با حادثه عاشورا عجین شده است و فرا رسیدن آن دل ها را پر از غم می سازد و پیروان و شیفتگان امام حسین علیه السلام از اول محرم، محافل و مجالسی را سیاهپوش کرده به یاد آن امام شهید به عزاداری می پردازند.