اخبار > کنگره ملی بزرگداشت آیت الله العظمی ملک حسینی (ره) در دانشگاه یاسوج برگزار شدشنبه ٦ آبان ١٣٩٦ :: ١١:٣٥

کنگره ملی بزرگداشت آیت الله العظمی ملک حسینی (ره) در دانشگاه یاسوج برگزار شد

کنگره ملی بزرگداشت آیت الله العظمی ملک حسینی (ره) در دانشگاه یاسوج برگزار شد

کنگره ملی بزرگداشت آیت الله العظمی ملک حسینی (ره) در دانشگاه یاسوج برگزار شد

اولین کنگره ملی آیت‌الله العظمی سید کرامت‌الله ملک‌حسینی(ره) با حضور گسترده مردم و مسؤولان و همچنین شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی از سراسر کشور در دانشگاه یاسوج برگزار شد.  

حضور نمایندگان ولی‌فقیه از استان‌های هرمزگان، فارس، بوشهر و همدان در مراسم نمایانگر میزان اهمیت این کنگره بود.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، این مراسم با پیامی از آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید شیعه آغاز شد که در این پیام آمده است: اگر جامعه بخواهد به ترقی و کمال برسد در این مسیر باید به زوایایی  از زندگی  بزرگان و مجاهدان آشنایی کامل داشته باشد.

  در ادامه این پیام عنوان شده است: یکی از این علمای بزرگ آیت‌الله سید کرامت‌الله ملک‌حسینی (ره) است  که عمر شریف  خود را در راه اعتلای جهان اسلام گذارد و با تحمل مشکلات توانست خدمات شایانی در راه رفاه، آسایش و بیداری مردم داشته باشد.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: ایشان از اعوان دین  خدمت‌گذار صادق اسلام و مذهب حقه جعفری و حامی واقعی ولایت و در مبارزه با فرقه‌های ضاله، سربازی خدوم برای امام زمان(عج) بود.

در این آیین  دکتر محمود رضا رحیمی دبیر کنگره با بیان این که این کنگره در راستای سیاست‌های فرهنگی دانشگاه یاسوج برگزار شده است اظهار کرد: کار و برنامه‌ریزی برای اجرای این کنگره از ۴ ماه پیش آغاز شد.

رئیس دانشگاه یاسوج  در ادامه گفت: برای برگزاری این کنگره ملی تعداد ۵ کمیته شروع به کار کرد و همزمان سایت کنگره هم راه‌اندازی شد.

وی عنوان کرد: تعداد ۲۵ مقاله علمی به این کنگره  رسید که از این تعداد ۱۵ مقاله آن برگزیده شد و همچنین در کنار آن آثار فاخر آیت‌الله ملک‌حسینی شامل تصاویر و دست نوشته‌ها و سوابق مبارزاتی جمع‌آوری شد که در نمایشگاهی کنار این کنگره به معرض دید گذاشته شد.

آیت‌الله سید شرف‌الدین ملک‌حسینی نیز دراین کنگره ملی اظهار کرد: تکریم عالم دینی تکریم علم است و ترغیب جامعه به سوی علم و اندیشه است و تکریم انسان عالم ایجاد نشاط و هیجان در ساحت علم و اندیشه است.

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه با بیان برخی از ویژگی‌های شخصیتی آیت‌الله ملک حسینی افزود: این عالم در راه صیانت از ولایت فقیه از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند و عالمی است که آموزش حریت به جامعه می‌دهد و آن‌گاه که حق با مردم است دفاع از حق آن‌ها می‌کند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود افزود: این کنگره کنگره تکریم جهاد و مبارزه است که باید از همه کسانی که برای برگزاری این کنگره تلاش کردند تشکر کنم.

بر پایه این گزارش دکترسید ضیاء هاشمی در این مراسم با بیان اینکه زمان شناسی، شجاعت و شناخت انحراف از ویژگی های بارز مرحوم آیت الله سید کرامت الله ملک حسینی (ره) نماینده فقید و سابق ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد بود، اظهارداشت: تجربه نشان داده که هرگاه جامعه اسلامی بزرگان و عالمان دینی خود را تکریم و قدر دانسته است به تعالی رسیده و کمتر دچار لغزش ها و چالش های متفاوت شده است.

سرپرست وزارت علوم گفت: هر جامعه ای نیاز به اسوه و الگوهایی برای هدایت مردم دارد و در قرآن بالاترین الگو حضرت رسول الله (ص) معرفی شده است برای کسانی که متکی به پرودگار بوده و اعتقاد به آخرت دارند.

وی تصریح کرد: ما امروز باید بزرگان مان را قدر بشناسیم و وظیفه ما معرفی الگوهای درست به جوانان و جامعه است چرا که سبک صحیح زندگی را در سختی‌ها و دوراهی‌ها به جامعه نشان می‌دهند و عالمانی که در فراز و فرود زندگی مشی درست زندگی را فراموش نمی‌کنند، امروز نیز مرجع اجتماعی و فرهنگی و الگو و اسوه هستند.

وی با بیان اینکه این عالم ربانی، جوانمرد و صلح طلب بود و هنگام نقد قدرت و کج روی ها لکنت زبان نداشت، گفت: بزرگان، شخصیت ها و عالمان دینی بهترین مسیر برای اعتلای جامعه اسلامی هستند.

سرپرست وزارت علوم افزود: این اسوه ها و الگوهای دینی و علمی در میان فشارها و سختی های روزگار، همواره خود را حفظ کرده و مشی و مسیر درست و واقعی خود را فراموش نکرده اند.

دکتر هاشمی گفت: عالمان و بزرگان دینی بهترین و مناسب ترین معیار و استانداردهای مشخص در زمینه سبک زندگی دینی واسلامی هستند.

سرپرست وزارت علوم افزود: کشور ما امروز بیش از هر زمان دیگری به دنبال الگوهای واقعی خود است و حوزه و دانشگاه باید این اسوه ها را معرفی و زمینه قدرشناسی علما، مفاخرو بزرگان را فراهم کند.

دکتر هاشمی گفت: جامعه امروز دنبال الگوست و حوزه و دانشگاه باید این الگوها را معرفی کنند و باید اسوه‌ها، علما و مفاخر را قدر بدانیم و هر کجا چنین نبوده، شاهد به وجود آمدن مشکلاتی بودیم.

سرپرست وزارت علوم عنوان کرد: علمای ربانی ما نماد و اسوه ما بوده و جامعه علمی ما امروز این امید را دارد که علمای ربانی، پاسخگوی سئوال آنها و الگوی رفتاری آنان باشند.

 

وی با بیان اینکه عالم دنیاپرست نمی‌تواند الگو باشد، افزود: آیت الله ملک حسینی (ره)، شخصیتی بود که خود را ندید و بلکه راه را دید و در این مسیر مطامع دنیوی را رد کرد.

وی به ابعاد مختلف شخصیتی این عالم ربانی اشاره کرد و گفت: مردمداری، شجاعت، اخلاق محوری و دفاع از مظلومان و نقطه امید محرومان ازجمله ابعاد شخصیتی وی بود.

دکتر هاشمی گفت: افتخار می کنیم از وجود چنین بزرگانی در کشور و استان کهکیلویه و بویر احمد  همچون مرحوم آیت الله ملک حسینی (ره) برخوردار هستیم و قدر می دانیم.

وی افزود: آیت الله ملک حسینی (ره)، معلم اخلاق بودند و علم را همچون نوری در قلب خود جایگزین کرده بودند و ما که با ایشان مانوس بوده ومحضر ایشان تلمذ کرده ایم، این احساس را می کنیم که به شایستگی این جایگاه رفیع حفظ شده است و امروز هم به علمای الگو و اسوه نیاز داریم.
آیت‌الله دکتر احمد بهشتی نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری در کنگره ملی آیت‌الله مرحوم سید کرامت‌الله ملک‌حسینی هم با بیان بخشی از ویژگی‌های شخصیتی آن مرحوم اظهار کرد: آیت‌الله ملک‌حسینی یکی از مبلغان بزرگ مکتب جعفری بود که همه ساله در سالروز شهادت امام جعفر صادق در استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد برنامه‌های روشنگرانه را برگزار می‌کرد.

وی اضافه کرد: آیت‌الله ملک حسینی نیز با مکاتب انحرافی مقابله می‌کرد و در این راه مجاهدت می‌کرد.

استاندار استان نیز در کنگره ملی مرحوم آیت‌الله ملک حسینی با اشاره به شخصیت  ایشان اظهار داشت: آیت‌الله ملک‌حسینی فقیهی عالیقدر و مجاهدی نستوه بودند که در مکتب بزرگوارا نی همچون امام راحل و آیت‌ا‌لله بروجردی پرورش یافتند.

 دکتر احمدی با اشاره به نقش مبارزاتی آیت‌الله ملک‌حسینی بیان کرد: آیت‌الله ملک‌حسینی (ره) در مبارزه با رژیم طاغوت و گسترش مشی امام اقدامات خوبی در این استان انجام دادند و نقش مهمی در  تداوم راه انقلاب و امام در این مناطق داشتند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: باید شکرگزار باشیم چرا که  آیت‌الله ملک‌حسینی چهره برجسته‌ای بود که عزت و افتخار برای مردم این استان به ارمغان آورد.

وی با بیان این‌که آیت‌الله ملک حسینی مایه افتخار ما زاگرس‌نشینان است، گفت: مرحوم آیت‌الله ملک‌حسینی در میان مردم بود و از نزدیک با مشکلات آ‌نها آشنا بود و همه تلاش خود را در راستای رفع این مشکلات به کار می‌بستند.

آیت‌الله نعیم آبادی هم در نخستین کنگره مرحوم آیت الله ملک حسینی اظهار داشت: این آئین تکریم و تجلیل از یک فقیه مجاهد در است.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان با بیان اینکه ایام اسارت خاندان عصمت را تسلیت عرض می‌‌کنم، افزود: مرحوم ملک حسینی فریادگر علیه انحرافات زمانش بود.

نعیم آبادی عنوان کرد: شجاعت آیت‌الله ملک حسینی مهمترین خصیصه این مجاهد بود.

وی تکریم بزرگان هر رشته‌ای را ضروری دانست و عنوان کرد: مرحوم آیت الله ملک حسینی دارای ابعاد متعددی بودند و ما طلبه‌ها زود به کسی ایمان نمی‌آوریم و بپذیرید من به آیت الله ملک حسینی ایمان داشتم.

مدرس حوزه علمیه قم گفت: مرحوم ملک حسینی دارای ابعاد مختلف از جمله مبارزاتی، علمی، اجتماعی و ملکات اخلاقی بود.

درپایان این کنگره نیز از مقالات برتر تجلیل شد.