Skip Menu

صفحه اصلی > اخبار سه شنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٣ :: ١٤:٢٦
عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج بیان کرد

وجود 2 هزار گونه گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد

عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج با اشاره به تنوع بی‌نظیر پوشش گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد گفت: وجود 2 هزار گونه گیاهی در این استان آن را به باغ گیاه‌شناسی ایران تبدیل کرده است.

 وجود 2 هزار گونه گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد

عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج با اشاره به تنوع بی‌نظیر پوشش گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد گفت: وجود 2 هزار گونه گیاهی در این استان آن را به باغ گیاه‌شناسی ایران تبدیل کرده است.

عزیزالله جعفری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج با اشاره به موقعیت خاص کهگیلویه و بویراحمد از نظر جغرافیایی اظهار داشت: این استان مرتفع‌ترین و پرچین‌ترین بخش رشته‌کوه زاگرس را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: کهگیلویه و بویراحمد شامل دو بخش کوهستانی مرتفع در نواحی شمال و شمال شرقی و نواحی پست در جنوب غربی است، که همین موضوع باعث ایجاد تنوع آب و هوایی در این استان شده است.

جعفری با اشاره به تنوع گیاهی بی‌نظیر در کهگیلویه و بویراحمد از بهره‌مندی استان از عوامل زمین‌شناسی گیاهی و دیرین شناسی گیاهی، توپوگرافی و دارا بودن چهار ناحیه رویشی باعث غنای گونه‌های گیاهی استان شده است.

این استاد گیاه‌شناسی دانشگاه یاسوج، پوشش گیاهی استان کهگیلویه و بویراحمد را از دو جهت دارای اهمیت دانست و افزود: وسعت انبوه گیاهان دانه‌زاد و تنوع فوق‌العاده گونه‌های گیاهی از بارزترین مشخصه‌های پوشش گیاهی کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود.

جعفری گستره جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد را حدود یک میلیون هکتار عنوان کرد و افزود: بر اساس آمارهای مختلف این میزان حدود 30 درصد جنگل‌های زاگرس را شامل می‌شود که همین موضوع باعث شده این استان از نظر مساحت جنگل نسبت به سطح کل استان دارای رتبه اول کشوری از لحاظ سطح جنگل باشد.

این محقق برجسته در حوزه گیاه‌شناسی با بیان اینکه 52 درصد سطح استان را جنگل‌های بلوط تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: تنوع اقلیمی و بهره‌مندی از گیاهان کویری و بیابانی از سمت شمال غرب و جنوب غرب استان باعث به وجود آمدن این تنوع گیاهی شده است.

وی با بیان اینکه بیش از 2 هزار گونه گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد بیان کرد: این تعداد گونه گیاهی در مساحتی کمتر از یک درصد مساحت کشور قرار دارند که به همین جهت بیشترین تنوع و تراکم گونه‌های گیاهی در واحد سطح در کشور مربوط به کهگیلویه و بویراحمد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود و تنوع پوشش گیاهی در نقاط مختلف استان ‌می‌توان از کهگیلویه و بویراحمد به عنوان باغ گیاه‌شناسی ایران یاد کرد.