چهارشنبه ٢١ ارديبهشت ١٤٠١ :: ٠٨:١٢

همایش نجوم و اختر فیزیک در دانشگاه یاسوج برگزار شد

این همایش هر ساله به مناسبت روز جهانی نجوم برگزار می گردد و امسال نیز در ایران از 12 تا 18 اردیبهشت برگزار شد .

همایش نجوم و اختر فیزیک در دانشگاه یاسوج برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، همایش نجوم و اخترفیزیک روز یک شنبه هیجدهم اردیبهشت ماه 1401   با حضور دانشجویان، اساتید، کارکنان و جمعی از  دانشگاه ها، مسئولین و معلمان مدارس آموزش و پرورش استان، دانش آموزان و دیگر میهمانان عمومی در سالن شهید چمران دانشکده علوم پایه برگزار شد .


در ابتدای این همایش جناب آقای دکتر کرمی سرپرست دانشگاه یاسوج، ضمن خیرمقدم و تشکر از مسئولین برگزاری  که فرصت برگزاری این همایش را فراهم نمودند در خصوص اهمیت و توسعه علم نجوم و جایگاه ویژه آن مطالبی  ارائه دادند .

وی در ادامه گفت: توسعه رصد خانه جهت بهره برداری هرچه بهتر دانشجویان، دانش آموزان و عموم علاقه مندان به این حوزه از سیاست های مهم و ضروری است که آن را پیگیری کرده ایم و همچنان این حمایت ادامه خواهد داشت .


در ادامه این همایش، آقای دکتر صاحب سروش فر دبیر علمی و اجرائی همایش، ضمن تشکر از مسئولین محترم دانشگاه یاسوج، گروه فیزیک، انجمن نجوم، بنیاد ملی نخبگان و سازمان بسیج اساتید و همکارانی که فرصت برگزاری این همایش را فراهم نمودند و عرض خیر مقدم و تشکر از شرکت کنندگان، سخنرانی خویش در مورد " سیاهچاله ها، نحوه شکل گیری و آشکارسازی آنها" را آغاز کردند.


 آقای دکتر حیدر شیخ احمدی پژوهشگر مقیم دانشگاه نوردوس شمال غرب، آفریقای جنوبی سخنرانی خویش تحت عنوان "نقش نجوم در کشف اسرار خلقت" را بصورت ویدئو کنفرانس وآنلاین برای شرکت کنندگان در این همایش ارائه نمودند.


در ادامه این همایش سخنرانان علمی آقای دکتر امین موسائی دانشیار دانشگاه یاسوج ، آقای حسین گنجی پور و سرکار خانم یاسمن طاهری دانشجوی فیزیک دانشگاه یاسوج سخنرانی های خود را به ترتیب با عنوان ورود مجدد به اتمسفر ، سحابی چیست و چگونه بوجود می آید و تلسکوپ ها و کاربرد آنها را   ارائه کردند .


در ادامه کارگاه آموزشی با عنوان "آشنایی با صورت های فلکی،  اجرام آسمانی و رصد آسمان شب" توسط آقای دکتر سروش فر،  بازدید از نمایشگاه فضایی شامل تصاویر، ابزار رصدی، کتاب ها و نرم افزاها در محل برگزاری همایش و صحبت های چند نفر از دانش آموزان مدرسه فجر دانش یاسوج در خصوص زمینه های مختلف نجوم از دیگر برنامه های این همایش بود که مورد استقبال قرار گرفت .در پایان این همایش، هم غروب آسمان به کمک تلسکوپ دانشگاه برای علاقه مندان شرکت کننده رصد شد و مورد استقبال قرار گرفت.


این همایش با مشارکت انجمن نجوم ، بنیاد نخبگان استان و سازمان بسیج اساتید استان با دانشگاه یاسوج، برنامه ریزی و اجرا گردید.