اخبار > همکاری دانشگاه یاسوج با بنیاد مسکن برای بازسازی سی‌سختيکشنبه ٢٤ اسفند ١٣٩٩ :: ٠٩:٥٥

همکاری دانشگاه یاسوج با بنیاد مسکن برای بازسازی سی‌سخت

نشست مشترک رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی کشور وابسته به بنیاد مسکن با رئیس و مسئولان دانشگاه یاسوج برگزار شد.

همکاری دانشگاه یاسوج با بنیاد مسکن برای بازسازی سی‌سخت

به گزارش روابط عمومی، رئیس دانشگاه یاسوج در این نشست با اشاره به جایگاه مطلوب دانشگاه در رتبه بندی های ملی و بین المللی گفت: این دانشگاه بعد از انقلاب رشد و نمو پیدا کرده و همیشه در رتبه بندی های ملی، منطقه ای و بین المللی دارای جایگاه مطلوب و خوبی بوده است.
دکتر احمد عریان افزود: رشته های علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه، نفت و گاز، کشاورزی و ... در دانشگاه یاسوج تدریس می شود و این دانشگاه دارای اساتید برجسته در این رشته هاست.
وی با اشاره به زلزله سی سخت که خسارات زیادی را به ساختمان و ابنیه ها وارد کرد گفت: دانشگاه یاسوج در حوزه عمران و زیرمجموعه های آن، متخصصین صاحب نامی دارد که می توانند در بازسازی سی سخت کمک های علمی و آموزشی خوبی را ارایه دهند.


رئیس دانشگاه یاسوج بیان داشت: برای همین از اساتید گروه عمران و معماری، جامعه شناسی و روانشناسی برای حضور و تبادل نظر در این جلسه دعوت شده تا نقطه نظرات کاربردی خود را در خصوص بازسازی سی سخت ارایه دهند.
رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی در این نشست گفت: بنیاد مسکن در حوادث طبیعی که در سالهای گذشته در کشور اتفاق افتاده از ظرفیت دانشگاهها برای بازسازی و کاهش اثرات این حوادث استفاده کرده است.
دکتر امیرحسین گرکانی افزود: در زلزله کرمانشاه، اساتید دانشگاه کمک کردند و کارهای خوبی انجام شد و در قضیه سیل که 24 استان را درگیر کرده بود نیز دانشگاه تهران در موضوعات فنی همکاری مطلوبی با بنیاد مسکن داشت.
وی ادامه داد: در سیل خوزستان نیز دانشگاه اهواز پای کار آمد و از تجربه و توان این دانشگاه برای بازسازی 364 روستای خوزستان استفاده شد.


رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی با بیان اینکه هر کجا با دانشگاه همکاری کرده ایم برای کشور سودمند بوده افزود: امیدواریم با همکاری دانشگاه یاسوج در بازسازی سی سخت بتوانیم خدمتی به مردم انجام دهیم.
دکتر گرکانی تاکید کرد: موضوعات کاربردی که بتواند گرهی از کار مردم باز کند در یک زمان بندی مشخص ارایه شود تا در قالب تفاهمنامه دیده شود.
وی خواستار ارایه خدمات آموزشی به ناظران بنیادمسکن از سوی دانشگاه شد و گفت: در زمینه استفاده از مصالح، مقاوم سازی، سازه های کلافی و ... نیاز هست که دوره های آموزشی به صورت سطح بندی انجام، تا نهایت استفاده از این دوره ها برده شود.
وی به بخش معماری نیز اشاره کرد و گفت: شهر سی سخت فرصت نوسازی را پیدا کرده است و باید بتوانیم از الگوهای بومی در سازه های این شهر استفاده کنیم.


این مسئول کشوری مستندسازی را نیز مهم ارزیابی کرد و گفت: زلزله بم، کرمانشاه و سیل در سالهای گذشته مستندسازی شد و میتواند در این زمینه راهنما و راهگشا باشد.
مدیرکل بنیاد مسکن استان در این نشست گفت: دانشگاه یاسوج از اساتید خوبی بهره می برد که هم به صورت علمی و هم تجربی کار کرده و همکاری های قبلی بین دانشگاه و بنیاد مسکن این شناخت را به وجود آورده است.
حسین جنتی افزود: با همکاری دانشگاه یاسوج بازسازی سی سخت هم با سرعت و هم با کیفیت انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: در جلسات استانی نظرات و دیدگاههای مختلفی در خصوص گسلهای سی سخت گفته شده اما معتقدیم اگر دانشگاه متولی کار باشد نظرات علمی و کارشناسی ارایه می شود.
جنتی گفت: از امروز برنامه ریزی شود که طبق زمان بندی اعلام شده کار بازسازی انجام شود.
در ادامه اساتید حاضر در نشست دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را پیرامون زلزله سی سخت و همچنین بازسازی این شهر ارایه کردند.