اخبار > نشست مشترک مدیرکل منابع طبیعی استان با مسئولان دانشگاه یاسوج برگزار شدشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٧ :: ٠١:٣٧

نشست مشترک مدیرکل منابع طبیعی استان با مسئولان دانشگاه یاسوج برگزار شد

امیدوارم این همکاری مشترک نتیجه مطلوبی برای هر دو دستگاه و در نهایت برای استان داشته باشد.

نشست مشترک مدیرکل منابع طبیعی استان با مسئولان دانشگاه یاسوج برگزار شد

نشست مشترک مدیرکل منابع طبیعی استان به همراه معاونان با رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه یاسوج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، رئیس دانشگاه یاسوج در این نشست گفت: اگر دستگاههای مختلف به این باور برسند که مشکلات را با کمک همدیگر حل کنند سرعت حل این مشکلات به نحو چشمگیری بالا می رود.

دکتر احمد عریان افزود: این نگاه در بین مسئولان استانی وجود دارد که دانشگاه می تواند کمک شایانی به توسعه استان و کشور کند و همین موضوع باعث می شود با همفکری و طرح مسایل و مشکلات اهتمام بهتری برای حل آنها به وجود بیاید.

وی ادامه داد: 30 درصد از پایان نامه های استان اصفهان کاربردی است که با ارجاع مشکلات به دانشگاهراین پایان نامه ها در جهت حل مشکلات تعریف می شوند.

وی با بیان اینکه دانشگاه یاسوج در حوزه منابع طبیعی یکی از قویترین دانشگاههای کشور است گفت: بقیه استانها از پتانسیل دانشگاه یاسوج در حوزه محیط زیست و کشاورزی و منابع طبیعی استفاده خوبی دارند اما استان خودمان کمتر از این پتانسیل استفاده می کند.

وی با ذکر مثالی گفت: کشور هلند ده برابر درآمد نفت ایران از صادرات گل درآمد کسب می کند در حالی که گیاهان دارویی که از مزیتهای این استان است درآمد چندانی برای استان ندارد.

دکتر عریان در پایان گفت: امیدوارم این همکاری مشترک نتیجه مطلوبی برای هر دو دستگاه و در نهایت برای استان داشته باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این نشست گفت: جامعه دانشگاهی و مراکز علمی و پژوهشی برای ما بسیار مهم هستند که بتوانیم از ظرفیت آنها برای حل مشکلات استفاده کنیم.

غلامحسین حکمتیان‌اصل افزود: در هفته منابع طبیعی یک روز به نام منابع طبیعی، مردم و مجامع علمی و دانشگاهی نام گذاری شده است که نشان دهنده اهمیت مجامع علمی در حل مشکلات این حوزه دارد.

وی بیان داشت: استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد به عنوان نمونه و پایلوت جنگلداری و جنگلکاری در کشور مطرح شده است که این موضوع برای ما بسیار مهم است و مسئولیت ما را نیز دو چندان می کند.

حکمتیان‌اصل نقش دانشگاه و دانشگاهیان در توسعه منابع طبیعی را مهم ارزیابی کرد و گفت: نتیجه همکاری با دانشگاه بروز کردن علم و عملکرد ما در حفاظت از منابع طبیعی و حتی درآمد بیشتر از این منابع برای استان و کشور است.

مدیرکل منابع طبیعی استان اظهار داشت: بدنه کارشناسی این اداره مشتاق و راغب است که از پتانسیل دانشگاه استفاده کند که اگر تجربه اجرایی و علمی درکنار هم قرار بگیرند مطمئنا نتیجه مطلوبی را رقم می زند.

وی به ارزش گیاهان دارویی استان اشاره کرد و گفت: 2100 گ.نه گیاهی در استان داریم که 425 تا از این گونه ها خاصیت دارویی دارد که در کشور نادر است و به کمک دانشگاه می توانیم از این گیاهان استفاده مطلوب شود.

حکمتیان‌اصل ارزش اقتصادی بلوط را یادآور شد و گفت: اگر مردم به ارزش اقتصادی بلوط پی ببرند خود در حفاظت از آن پیشقدم میشوند که این مهم نیازمند فرهنگسازی است.

وی ادامه داد: این آمادگی وجود دارد که 800 هکتار عرصه جنگلی را برای تحقیقات دانشگاه در اختیار قرار دهیم و تا جایی که اعتبارات ما اجازه دهد نیز با دانشگاه همکاری کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی استان تصریح کرد: آمادگی کامل برای همکاری با دانشگاه داریم و امیدواریم این همکاری گامی در حهت پیشرفت و ارتقا استان بوده و این استان از بن بست رهایی یابد.

در ادامه این نشست اعضای هیئت علمی دانشکده کشاورزی در خصوص نقشه راه و ارائه راه های همکاری متقابل مواردی را مطرح و در خصوص آنها بحث وتبادل نظر صورت گرفت.