چاپ        ارسال به دوست

اولین نشست خبری سرپرست دانشگاه برگزار شد

سرپرست دانشگاه یاسوج در ابتدای این نشست خبری با اشاره به حضور صمیمانه خبرنگاران گفت: بدون شک حضور فعال خبرنگاران در کنار دانشگاه به شفافیت مدیریت کمک خواهد کرد و بالطبع با حضور شما دانشگاهی بالنده و استانی توسعه یافته تر خواهیم داشت.

دکتر احمد عریان گفت: اصحاب رسانه با معرفی توانمندیهای دانشگاه به رفع مشکلات دانشگاه و شناخت بیشتر دانشگاه کمک خواهند کرد.

وی اضافه کرد: خبرنگاران بایستی خود را در بهبود کیفی فعالیت‌های دانشگاه دخیل بدانند.

دکتر عریان اظهار داشت: اعتقاد ندارم که رسانه‌ها با انعکاس مشکلات سازمان‌ها، مچ گیری می‌کنند.

وی رابطه صمیمانه خود با خبرنگاران در استان‌های بوشهر و فارس را دلیل اعتقاد به فضای سالم رسانه‌ای دانست و افزود: توفیقات دانشجویان و دانشگاهیان و انجام کارهای بزرگ نبایستی با رفتن مدیر مدفون شود و ابزارهای رسانه‌ای کمک شایانی در این زمینه می‌توانند انجام دهند.

سرپرست دانشگاه یاسوج در خصوص تعامل دانشگاه‌ها و سازمان‌ها گفت: دانشگاه بایستی به مسائل مدیریتی و چالش‌های علمی استان ورود کند و ما باید با هدفمند نمودن پایان نامه‌های دانشجویی به حوزه‌های توسعه‌ای، بنیادی و کاربردی نقش دانشگاه را پررنگ نماییم.

دکتر عریان گفت: دستگاههای استان بایستی برای انجام کارهای پژوهشی و کاربردی خود هزینه کنند و در کنار دانشگاه قرار گیرند.

وی بیان داشت پتانسیل‌های بی نظیری همچون گیاهان دارویی، منابع طبیعی، نفت و گاز و گردشگری طبیعی در استان باعث می‌شود که دانشگاه بتواند با پژوهش‌های کاربردی در کنار مدیران استان و دستگاه‌ها باشد.

دکتر عریان حضور بخش خصوصی در کنار دانشگاه را مهم دانست و اذعان داشت: شرکت‌های دانش بنیان و تولید ثروت از مسیر علم و پژوهش در این استان مغفول مانده است.

سرپرست دانشگاه یاسوج گفت: رتبه بندی دانشگاه‌ها از منابع مختلف کسب می‌شود اما فعلا دانشگاه یاسوج در بین کل دانشگاه های ایران در رده بندی اسکاپوس 41 و در بین دانشگاه های جامع 14 است.

دکتراحمد عریان مدیریت دانشگاه را فراجناحی و علمی دانست و اضافه کرد: در انتخاب مدیران دانشگاه افراد با تجربه ، دست پاک و وقت گذار مد نظر هستند که به دنبال منافع شخصی نباشند.

وی رشد و توسعه دانشگاه را در گرو حرکت‌های ایثارگرایانه و جهادی دانست و گفت: مدیران دانشگاه در هر حوزه‌ای باید خود را رئیس دانشگاه در آن مجموعه تصور نمایند و از فضای مدیریت کارتابلی خارج شوند.

دکتر عریان گفت: هر مدیری با هر سلیقه فکری بایستی عقیده خود را پشت درب خانه رها کند و فقط و فقط به مدیریت علمی و عمل گرایانه توأم با شایسته سالاری بیاندیشد.

سرپرست دانشگاه یاسوج کلمه دانشگاه را با توجه به ترجمه کلمه لاتین university   هم ریشه و هم معنی با مفاهیم جهانی دانست و افزود: دانشگاه نباید به منطقه خاصی وابسته باشد و ما باید به دنبال جهانی شدن باشیم. وی اضافه کرد: حضور اساتید برتر علمی دنیا از سایر قاره‌های جهان در این دانشگاه دور از ذهن نیست و اظهار امیدواری کرد با مدیریت علمی و نگاهی جهانی، دانشگاه یاسوج در سال‌های آینده در مسیر بین الملل قدم های بزرگی بردارد.

وی با اشاره به ملاقات هایش با مسئوولین استانی اظهار داشت: استاندار استان را فردی آکادمیک با دغدغه‌های خاص دانشگاهی و دلسوز دیدم و در دیدار دوساعته با آیت الله ملک حسینی  به نگاه پیشرفته و متعهدانه این بزرگوار به دانشگاه پی بردم.

دکتر احمد عریان افزود : همه زمینه‌ها برای داشتن دانشگاه مترقی آماده است و بایستی براساس شاخص‌های رشد آموزش عالی پیش برویم.

وی مسأله فرهنگ‌ در دانشگاه را مسأله‌ای حیاتی دانست که یک شبه حل نمی شود و اضافه کرد:اگر خواهان توسعه همه جانبه هستیم  بایستی با خرد جمعی و کار گروهی به تدریج از تفکرات منطقه ای فاصله بگیریم.

سرپرست دانشگاه یاسوج با اشاره به جایگاه علمی خویش در کشور گفت: حدود 20 سال است که استاد تمام هستم و جزء 100 نفر اول کشور در زمینه رجوع و استناد به مقالات علمی هستم. وی طی سلسله مراتب در مدیریت آموزشی و دانشگاهی را مزیت دیگر خود برای حضور در سکان مدیریت دانشگاه دانست و افزود: در انتخاب بنده کسی دخالت نداشته است اگرچه در زمان وزارت دکتر فرجی دانا چندین بار و در زمان سرپرستی دکتر هاشمی نیز از من این درخواست شد تا مسئولیت دانشگاه یاسوج را بر عهده بگیرم که به دلایل شخصی و مشغله های علمی امتناع نمودم.

دکتر احمد عریان ادامه داد: برای رسیدن به محیط واقعی دانشگاهی فاصله بسیاری داریم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه نگرش به فعالیت های سیاسی فرهنگی دانشجویان گفت: مسأله دانشجویان ستاره دار مدت هاست تمام شده است و با پرسش از کارمندان و اعضای هیات علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر می توانید به این نکته پی ببرید که نگاه من به دانشجو نگاهی پدرانه است و هرگز نگاه امنیتی در این خصوص وجود ندارد.

دکتر عریان ارتباط با صنعت در دانشگاه یاسوج را ایده آل ندانست و گفت: در ایجاد رشته ها دقت کافی نشده است و رشته ها بایستی براساس مزیت نسبی منطقه و نیازهای استان باشد.

سرپرست دانشگاه یاسوج در خصوص فعالیت تشکل های دانشجویی گفت: علاقمندم بیشتر از توان دانشجویان ممتاز علمی  در این تشکل ها استفاده شود زیرا افرادی که به لحاظ علمی دچار مشکل هستند نمی توانند کمک بزرگی بکنند.

وی گفت: تشکل های دانشجویی محل تمرین سیاست ورزی و دین مداری است که نیازمند حضور انسان‌هایی علمی است.

دکتر عریان ادامه داد: بی شک از توان بانوان در حوزه‌های مختلف مدیریتی و مشاوره‌ای بهره خواهم برد.

سرپرست دانشگاه یاسوج نگاه به پژوهش های علوم انسانی را بسیار ارزشمند دانست و براین مهم تاکید کرد.

دکتر احمد  عریان که در صحبت هایش بارها از عدم حضور خیرین در کنار دانشگاه یاسوج گلایه کرده بود از دانشجویان و همکاران خواست دانشگاه را در ارتباط با خیرین یاری نمایند.

وی در پایان گفت: دانشگاه ثروت ملی است و نگاه به دانشگاه باید عوض شود. حیف است که دانشگاه را در خدمات رسانی تنها بگذاریم.

وی خطاب به سازمان ها و دستگاههای دولتی گفت: همانطور که از دانشگاه در توسعه استان انتظار داریم فعال باشد پس خود را در توسعه و رفاه دانشگاه سهیم بدانید که به توسعه استان منجر خواهد شد.


 

 

 


١٥:٤٥ - دوشنبه ١٤ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٣٠٣٣    /    تعداد نمایش : ٨٨٤