چاپ        ارسال به دوست

رشد علمی و توسعه فرهنگی، ضرورت اساسی دانشگاه است

مدیر امور فرهنگی دانشگاه به مناسبت آغاز سومین سال حضور در این مدیریت در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های فرهنگی صورت گرفته در این مدت، به سئوالات خبرنگار ما پاسخ داد.

دکتر رامین مرادی در خصوص رویکرد خود در حوزه مدیریت فرهنگی به اشاره  به این نکته که در آغاز فعالیت خود با برخی چالش ها و مسائل روبرو بودیم که عبور از آنها و بازگرداندن فضای فرهنگی دانشگاه به مسیری آرام و عقلانی مستلزم دقت و ظرافت فراوان بود افزود:  برخی روندهای غیر سازنده ازگذشته در دانشگاه وجود داشت که تداوم آنها کمکی به رشد علمی و پویایی فرهنگی نمی کرد و همین امر باعث بروز برخی ناهماهنگی ها و فاصله بین فعالان دانشجویی و فرهنگی با متولیان فرهنگی شده بودکه مانع بزرگ شکلگیری تعامل سازنده و هم افزایی مجموعه دانشگاه در حوزه فرهنگی بود. این عضو هیات علمی دانشگاه اظهار داشت: دو راهبرد اصلی آغاز فعالیت مدیریتی وجود داشت که با ارزیابی اولیه قبل از پذیرش مسئولیت به این جمع بندی رسیدم که جلب اعتماد مجموعه دانشجویی بمنظور برقراری تعامل سازنده و احترام متقابل و همچنین ایجاد توازن بین فعالیت های سیاسی، فرهنگی و علمی از جمله راهبردهای ضروری است و حرکت در مسیر تحقق آنها می تواند سبب ایجاد تغییر در روند فعالیت های فرهنگی دانشگاه شود. در این راستا  همه تلاش خود را در راستای جلب مشارکت فعالان دانشجویی و اعتماد به آنها در جهت اجرای فعالیت های سیاسی، فرهنگی و علمی صرف نمودیم که در اینجا لازم می دانم از همه فعالان دانشجویی با هر سلیقه سپاسگزاری نمایم. دکتر مرادی در ادامه با ذکر اهمیت جلب مشارکت دانشجویی و پرهیز از دو قطبی سازی کاذب و غیر ضروری در عرصه دانشگاه تأکید نمود: در دانشگاه می توان در همه سطوح با اعتماد به دانشجو و احترام متقابل در راستای توسعه فضای علمی و فرهنگی گام برداشت. عضو گروه جامعه شناسی دانشگاه پرهیز از نگاه سلیقه ای را مهم ترین اصل جلب اعتماد فضای دانشجویی دانست و گفت: از ابتدای مسئولیت همواره تلاش نمودیم دوره مدیریت خود را همچون  امانت و فرصتی برای اصلاح برخی روندها و حاکم کردن فضای عقلانیت در دانشگاه بدانیم. در این راستا در همه حوزه های مربوط به مدیریت فرهنگی از جمله فعالیت تشکل های دانشجویی، کانون های فرهنگی، انجمن های علمی و نشریات دانشجویی با کمک و همکاری دانشجویان فعال و همکاران حوزه فرهنگی و مدیریت دانشگاه تلاش شد با حفظ روند رشد کمی در برخی زمینه ها بیشتر بر کیفی سازی فعالیت ها تمرکز شود. ایشان به کسب رتبه های برتر کانون های فرهنگی در جشنواره های ملی و منطقه ای دانشجویی رویش، اعزام دانشجویان به جشنواره حرکت و نشست های مختلف بمنظور کسب تجربه و بسترسازی رشد در سالهای آینده، حمایت از فعالان قرآنی جهت شرکت در مسابقات ملی و منطقه ای و کسب رتبه های کشوری و منطقه ای، تسهیل در روند برگزاری برنامه های تشکل های دانشجویی ،احیا و توانمندسازی تشکل های دانشجویی و حمایت از برنامه های پیشنهادی آنها و... را بخشی از نتایجی دانست که در نتیجه اتخاذ رویکرد افزایش کیفیت برنامه های مجموعه فرهنگی محقق شد.

مدیر امور فرهنگی دانشگاه، تلاش در راستای حاکمیت گفتمان عقلانیت را ضرورت اجتناب ناپذیر دانشگاه دانست که می تواند زمینه بالندگی علمی بلند مدت و فرهیختگی فرهنگی ماندگار و اثرگذار را فراهم سازد. ایشان به ارائه برنامه های آموزشی متنوعی در حوزه فعالیت های فرهنگی اشاره کرد که هدف آنها ایجاد ظرفیت و زمینه سازی برای گسترش مهارت های اجتماعی مورد نیاز برای زندگی در جامعه دانست. دکتر مرادی مسئولیت اخلاقی و رسالت دانشگاه را تربیت انسانهایی متخصص و متعهد و مسئولیت پذیر دانست که تحقق این مهم نیازمند برنامه ریزی و تلاش فراوان همه ارکان و اعضاء دانشگاه است. وی در خصوص روند آینده حوزه فرهنگی به این نکته اشاره کرد که جامعه بطور کلی و دانشگاه به عنوان یکی از ارکان اصلی جامعه به حدی از عقلانیت و بلوغ رسیده است که در پرتو اعتماد و احترام به جامعه دانشگاهی بتوان در مسیر درست و سازنده حرکت کرد. بر همین اساس حوزه فرهنگی در مسیر درستی قرار گرفته و قائم به وجود فرد نیست. تنها باید به دانشجو و فعال فرهنگی اعتماد کرد و آنها را در راستای شکوفایی استعدادها حمایت کرد.

 


١٢:٣٠ - يکشنبه ١٨ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٨٣    /    تعداد نمایش : ١٠٦٩